Varkenshouder+Oude+Lenferink+vecht+geweigerde+vergunning+aan
Nieuws
© Dirk Hol

Varkenshouder Oude Lenferink vecht geweigerde vergunning aan

De provincie Overijssel heeft een vergunning voor uitbreiding van het varkens- en mestverwerkingsbedrijf van Oude Lenferink in Fleringen geweigerd. Aanleiding is een Bibob-onderzoek waarin naar voren kwam dat de ondernemer honderden keren is beboet en meerdere milieuwetten zou hebben overtreden. De provincie besloot daarom de geplande uitbreiding aan de Oldenzaalseweg stop te zetten.

Tijdens een zitting bij de Raad van State op maandag stelde de advocaat van Oude Lenferink dat de weigering onterecht is. 'Administratieve overtredingen en verkeersboetes', aldus de raadsman. Veel van de overtredingen zouden sterk zijn verouderd en in sommige gevallen zelfs hebben geleid tot vrijspraak.

De advocaat benadrukte dat een Bibob-onderzoek is bedoeld om zware criminaliteit op te sporen. Zo'n onderzoek mag volgens hem alleen worden ingezet als er sprake is van ernstige strafbare feiten die een risico vormen voor de integriteit van vergunningverlening. Van zware misdrijven is volgens hem geen sprake.

Patroon van overtredingen

De provincie houdt vast aan haar standpunt. 'We zijn bang dat nog meer strafbare feiten worden gepleegd. Het is een patroon. Oude Lenferink toont zich onverschillig voor regelgeving,' aldus een woordvoerder van de provincie. Die stelt dat er een lange geschiedenis is van overtredingen, waarvan sommige volgens de provincie ernstig van aard zijn. 'De kans dat de overtredingen toenemen is te groot,' motiveert de woordvoerder het besluit.

Hoewel het bedrijf mag blijven draaien, is uitbreiding voorlopig uitgesloten. Oude Lenferink mag geen nieuwe stal bouwen, geen extra mestvergister plaatsen en het aantal varkens niet verhogen. Daarvoor moet volgens de rechter eerst het nalevingsgedrag verbeteren.

Strenger toezicht op mestverwerking

De provincie wijst erop dat er bij mest- en afvalverwerkers standaard extra toezicht wordt gehouden. Bij elke aanvraag voor een vergunning volgt een Bibob-onderzoek, waarin wordt nagegaan of het bedrijf eerder de fout in is gegaan of dat de kans groot is dat het opnieuw gebeurt. Ernstige overtredingen kunnen leiden tot afwijzing van de vergunning.

De advocaat van de Overijsselse ondernemer stelt dat het om relatief lichte fouten gaat, bijvoorbeeld formulieren die verkeerd zijn ingevuld door buitenlandse mesttransporteurs. Hij vindt niet dat dit een geldige reden is voor een afwijzing. Maar de rechters lieten tijdens de zitting doorschemeren dat er sprake is van meer dan alleen administratieve tekortkomingen, zonder daarin verdere details te geven.

Terugvordering 600.000 euro subsidie

Een ander punt dat tijdens de zitting aan de orde kwam, was een teruggevorderde subsidie van 600.000 euro. De ondernemer moest dit bedrag terugbetalen na een eerdere uitspraak van een rechter, omdat er ongeoorloofde stoffen aan de mestvergister zouden zijn toegevoegd.

Volgens de advocaat van Oude Lenferink was dat het gevolg van onduidelijke regelgeving die destijds nog onderwerp van discussie was. De Raad van State zal over zes weken een uitspraak doen in deze zaak.

Stelling

Loading

Weer

  • Woensdag
    5° / 2°
    20 %
  • Donderdag
    1° / -1°
    40 %
  • Vrijdag
    4° / 0°
    5 %
Meer weer