©
Voor de voerconversie van vleesvarkens is in België een nieuwe formule ontwikkeld. In plaats van de kilo’s voer per kilo groei, is gekozen voor de karkasgroei per kilo voer. Dat is een logischer kengetal, vinden de onderzoekers van de Universiteit in Gent en onderzoeksinstituut ILVO die de formule hebben ontwikkeld.
In België was nog geen uniforme formule voor de voerconversie in gebruik, terwijl de voerkosten in België tot wel 75 procent van de totale productiekosten bedragen. Om die kosten in de hand te houden, is naast de voerprijs de voerconversie een heel belangrijke factor. Een betere voerconversie heeft daarnaast ook voordelen voor de mestproductie en de milieubelasting.
Karkasgroei per kilo voer
Om de varkenshouders een beter inzicht te geven in de prestaties van de varkens werd een uniforme formule voor de voerconversie ontwikkeld. Daarbij is gekozen voor de karkasgroei per kilo voer. Dit kengetal sluit volgens de onderzoekers beter aan bij andere kengetallen zoals de productie per arbeidsuur.
Er zijn twee formules: de karkasgroei per kilo voer en de gestandaardiseerde karkasgroei per kilo voer. Deze laatste formule corrigeert de karkasgroei voor sterfte en corrigeert de groei naar het gewichtstraject van 25 tot 115 kilo (levend gewicht). Voor het slachtgewicht wordt in de formule gebruik gemaakt van het warm geslacht gewicht, zoals die vanuit de slachterij beschikbaar komt.
Lees ook
Meest gelezen
Varkensland Vietnam wil naar grootschalig en precisielandbouw
Gisteren, 08:55
Blogs
'Terugblik op kwart eeuw vakredactie'
Vandaag, 08:30
AVP staat al aan de grens, ben jij klaar?
15-12-2025
'Wordt Nederland een mager spaarvarken?'
11-12-2025
'Kom zichtbaar in actie'
08-12-2025
Bedrijf in Beeld
Partners
Stelling
Loading
Nieuws van NieuweOogst.nl
Vlaanderen gaat alle ammoniakbronnen meten
Vandaag, 15:29
450 veehouders haken af bij beëindigingsregelingen
Vandaag, 14:50
Veeprikker per 1 januari 2026 definitief verboden
Vandaag, 11:43


