Agrifirm keert ledenuitkering uit na winstgevend jaar 2025
Coöperatie Agrifirm sluit 2025 af met een financieel gezond resultaat en keert dit jaar 11,5 miljoen euro uit aan haar leden. Het positieve resultaat volgt op twee verliesgevende jaren en is mede te danken aan strategische keuzes en de verkoop van de Hongaarse dochteronderneming.
Uit de gepresenteerde jaarcijfers blijkt dat Agrifirm een nettoresultaat van 10,3 miljoen euro heeft behaald. Daarmee keert de coöperatie terug in de zwarte cijfers, na verliezen van 23,6 miljoen euro in 2024 en 3,6 miljoen euro in 2023. De omzet kwam uit op 2,017 miljard euro, een daling van 1,7 procent.
De kasstroom laat een duidelijke verbetering zien en komt uit op 118,3 miljoen euro, ruim meer dan een verdubbeling ten opzichte van een jaar eerder. Dit resultaat is vooral het gevolg van lagere kosten en gunstige inkoopvoorwaarden. Ook het afzetvolume vertoont een lichte groei van 1,8 procent tot 4,48 miljoen ton. Daarmee doorbreekt Agrifirm een periode van krimp. De coöperatie verkocht bovendien meer coproducten, premixen en concentraten.
Minder mengvoer door stoppende veehouders
Na de verkoop van de Hongaarse tak daalde de afzet van mengvoer met 2,5 procent tot 2,741 miljoen ton. Volgens Agrifirm hangt dit samen met het aantal veehouders dat vorig jaar is gestopt. Tegelijkertijd groeit het marktaandeel dankzij nieuwe klanten. Deze groei kan druk zetten op de marges, wat mogelijk gevolgen heeft voor het resultaat in 2026.
Bij de plantaardige activiteiten van Agrifirm is sprake van groei. Het volume nam met 13 procent toe, vooral dankzij een grotere graanoogst bij de granenpool. De omzet in gewasbeschermingsmiddelen daalde van 163 miljoen euro in 2024 naar 151 miljoen euro in 2025, wat wordt verklaard door een lagere ziektedruk. De detailhandel liet een stijging van 3 procent zien tot 308 miljoen euro, waarbij ook het marktaandeel van Welkoop licht toenam.
Strategisch plan
Agrifirm ontwikkelde vorig jaar met Volle Kracht Vooruit 2025-2028 een nieuw strategisch plan.CEO Piet Hilarides benadrukt dat de coöperatie hiermee blijft bijdragen aan een verantwoorde voedselketen en tegelijkertijd de winstgevendheid voor leden en klanten wil vergroten. 'Kernpunten zijn marktaandeel winnen op thuismarkten, groeien in duurzame teeltoplossingen, het verdienvermogen op internationale markten versterken en het uitbouwen van een uitmuntende operationele toeleveringsketen.'
De strategie gaat gepaard met gerichte keuzes, waaronder kostenbesparingen op centraal en productieniveau. 'Prijsmanagement en betere afspraken bij de inkoop van grondstoffen en beschermingsmiddelen leidde tot hogere marges. Dit alles betekent dat we dit jaar weer een ledenuitkering kunnen uitkeren.'
Niet alles verliep zonder problemen in 2025. In het najaar zorgde de aflatoxinecrisis voor onrust in de sector. In totaal werden 497 melkveebedrijven tijdelijk geblokkeerd vanwege mogelijk besmet voer. 'Dit incident betreuren we. We hebben er alles aan gedaan om de schade voor klanten zo beperkt mogelijk te houden', zegt Hilarides.
Bekijk meer over:
Lees ook
Meest gelezen
Blogs


