Veel+biggen+spenen+die+ook+voer+opnemen
Nieuws
© Studio Van Assendelft

Veel biggen spenen die ook voer opnemen

Met vakmanschap in de kraamstal worden er tegenwoordig diverse methodes toegepast om zo veel mogelijk biggen bij de zeug te spenen. Goed bijvoeren is daarbij van essentieel belang en in de praktijk zijn er verschillende methoden. Een goed etende biggen start na spenen soepel op en wil presteren.

Veel biggen bij de zeug grootbrengen en het belang van een goede voeropname bij biggen voor spenen stond centraal tijdens een bijeenkomst van voerproducent Fransen Gerrits, in samenwerking met Denkavit.

Er zijn meerdere methodes om zoveel mogelijk biggen bij de zeug te spenen, een voorbeeld daarvan is multisuckling. Twee kraamhokken met goede zeugen met mooie tomen worden met elkaar verbonden en krijgen een toom goede biggen bijgelegd. Multisuckling is maatwerk en het is van belang om aandacht te hebben voor het bijvoeren van de biggen.

Praktijkproef met 40+-tomen

Specialist Varkenshouderij Jouke Reinewald van Fransen Gerrits voerde een praktijkproef uit met zogenaamde 40+-tomen. Daaruit bleek dat de gemiddelde groei in de kraamstal van de biggen iets minder was, maar dat ze na spenen harder doorgroeien. Op dag 28 na spenen zijn biggen gemiddeld zelfs 2 kilo zwaarder dan de biggen van tomen die alleen bij hun eigen zeug zijn grootgebracht.

Reinewald schrijft dit verschil toe aan het positieve effect van een hogere voeropname voor spenen bij de samengevoegde tomen. Een big wordt door het grote aantal toomgenoten gestimuleerd om vast voer op te nemen. Dat maakt dat meer biggen voor spenen vast voer hebben opgenomen en hun darmen zijn beter geleerd om plantaardige grondstoffen te verteren naast de melk. Daarmee is een speendip te voorkomen en groeien biggen hard door.

Meerwaarde van cupsysteem benutten

Een andere methode om meer biggen bij de zeug te spenen is door de inzet van cups. Zo vertelde een varkenshouder over zijn ervaring met een cupsysteem in zijn kraamhokken. Na een proefperiode van ruim een half jaar in vier afdelingen zag hij dat de voeropname voor spenen omhoogging van 250 naar 500 gram.

Daarnaast merkte de varkenshouder dat biggen van het cupsysteem daags na spenen 800 milliliter meer drinkwater per dag opnemen dan de ‘controlebiggen’. Dat is volgens hem de graadmeter voor de voeropname. Dus hierna zijn alle kraamhokken uitgerust met het cupsysteem.

Omdat de Danbred-zeugen van de varkenshouder veel levend geboren biggen werpen en ze allemaal biest moeten drinken, wordt splitsuckling toegepast. Hierna uniformeert hij tomen naar zestien biggen, daarna neemt hij biggen af wanneer nodig.

Pleegzeugen vrijmaken

Op dag 8 wordt een zeug met de beste biggen geselecteerd om te worden leeggemaakt. Deze biggen worden verdeeld over de andere zeugen met biggen van dezelfde leeftijd, tot maximaal achttien biggen. Op deze manier maakt de varkenshouder pleegzeugen vrij voor jongere biggen.

De biggen in grote tomen gaan dan zoals normaal naar de uier van de zeug, dan zie je vrij snel een paar richting de cup gaan. Dit lijkt af te wisselen, omdat alle biggen mooi egaal blijven. Om de biggen uniform te kunnen spenen, gaan vijf dagen voor spenen de zeugen terug naar vijftien biggen en gaat de melk in de cups eraf. Dan wordt water in de cup verstrekt op de droogvoeropname te stimuleren.

Het cupsysteem is volgens de varkenshouder de investering zeker waard, net als de circa 2 euro aan melkkosten per big. ‘Biggen starten beter op en we kunnen meer zeugen laten werpen per week, omdat ik geen plek nodig heb voor pleegzeugen.’

Stelling

Loading

Weer

  • Dinsdag
    25° / 15°
    20 %
  • Woensdag
    24° / 17°
    50 %
  • Donderdag
    19° / 12°
    70 %
Meer weer