Rosanne+van+Genugten%2DVos+in+stilte+begonnen+bij+EPP+Dutch+Branch
Achtergrond
© Studio Van Assendelft

Rosanne van Genugten-Vos in stilte begonnen bij EPP Dutch Branch

Het eerste openbare optreden van Rosanne van Genugten-Vos heeft een jaar op zich laten wachten. Midden in de coronacrisis nam ze in stilte de voorzittershamer van de European Pig Producers Dutch Branch over van Gerard Driessen. Op 8 oktober 2021 tijdens de live ledenbijeenkomst kon ze eindelijk los. 'Drie jaar gas geven; jonge varkenshouders erbij krijgen.'

Driessen gaf in oktober 2020 na bijna tien jaar voorzitter van de European Pig Producers Dutch Branch (EPP Dutch Branch) te zijn geweest zijn rol over aan Rosanne van Genugten-Vos. Het jaar ervoor was ze EPP-lid geworden en had al snel door laten schemeren bestuurlijke ambities te hebben. 'Het is gewoon een leuke club om voorzitter van te zijn.'

Wat voor club is de EPP Dutch Branch?

'Het is een netwerkclub voor toekomstgerichte varkenshouders die in een ontspannen setting in vrijheid met elkaar kunnen praten over hun passie: het houden van varkens en het ondernemen in de varkenshouderij. Een club waarbij je op een sociale manier je netwerk opbouwt. Politieke standpunten nemen we niet in. Als EPP Dutch Branch bekennen we geen politieke voorkeur of kleur. Daar hebben we belangenbehartigers voor.'

De periferie maakt er toch ook deel van uit?

'We hebben 180 leden van wie 70 procent varkenshouder is. De overige 30 procent van de leden is afkomstig uit het bedrijfsleven. We zijn primair een club voor varkenshouders, maar hebben elkaar in de varkensvleesproductieketen allemaal nodig. Daarom houden we die balans er ook in, ook al is er een wachtlijst van erfbetreders die graag bij onze club willen komen. Belangrijkste is dat elke varkenshouder die zich bij ons aan wil sluiten, zich welkom voelt.'

Als je iets graag doet en leuk vindt, krijg je makkelijk iets van de grond

Rosanne van Genugten-Vos, voorzitter European Pig Producers Dutch Branch

Wat wilt u toevoegen?

'Ik houd ervan gezelligheid en ontspanning te brengen. Sfeer maken en mooie interessante dingen op verrassende plekken organiseren. Maar ik kan er niet omheen dat ook onder onze leden varkenshouders zijn gestopt of gaan stoppen met hun bedrijf en onze club verlaten.

'Het is de uitdaging om de EPP Dutch Branch op peil te houden door jonge ondernemers in onze sector te interesseren voor onze horizon verbredende activiteiten. De verbinding zoeken met de volgende generatie. Benadrukken dat het opbouwen en onderhouden van een goed netwerk met sectorgenoten goud waard is. Samen kijken en bijpraten buiten het eigen erf en soms ook buiten de landsgrens is gewoon waardevol. Voor jouw als ondernemer in de varkenssector en de intermenselijke contacten.'

Hoe is uw eerste voorzittersjaar geweest?

'Apart met de coronacrisis als spelbreker. Als je tijdens een digitaal overleg met leden de voorzittershamer overneemt en je zit thuis achter het computerscherm, begint het wel erg stilletjes. Natuurlijk heb ik afgelopen jaar veel contact gehad met mijn medebestuurders, onze leden, de EPP-organisatie en de andere branches. Maar het was toch vooral lang wachten voordat het elkaar ontmoeten in groter groepsverband weer kon.'

Op 8 oktober kon u eindelijk live los?

'Klopt. Toen stond een ledenbijeenkomst in Groningen op het programma. Een mooie overgang omdat Gerard Driessen die dag nog grotendeels had georganiseerd. Een van de agendapunten was het officieel afscheid nemen van mijn voorganger. Waar Gerard goed was in het dichten, hebben wij hem vanuit het bestuur samen met de leden op onze eigen manier in het zonnetje gezet. Natuurlijk heb ik er mijn draai aan gegeven. Zo leren ze mij gelijk ook een beetje kennen. Het was weer een gezellige avond zoals vanouds.'

Is dat te rijmen met de harde sectorrealiteit?

'Die actuele zaken komen natuurlijk ook aan bod evenals in de onderlinge gesprekken. Ondernemers in onze sector zijn gewend om om te gaan met pieken en dalen, ook al is het nu wel extreem. Maar de kunst, ook van toekomstgerichte ondernemers, is om dat zakelijke even te parkeren. Het is goed om er even tussenuit te zijn en te genieten van de energie en samenhorigheid in onze EPP-club. Je kunt er jezelf zijn en er wordt geen verschil gemaakt tussen jong en oud en of je student, varkenshouder, bedrijfsleider, medewerker of erfbetreder bent.'

EPP blijft in beweging, ook buiten de EU
Denemarken is de bakermat van de European Pig Producers (EPP). Varkenshouders kwamen in 1990 met elkaar in gesprek tijdens de agrarische vakbeurs Agromek in Herning. Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft (DLG) nam vervolgens het voortouw om leden uit de primaire sector, de periferie en de wetenschap in de EU te verenigen. De netwerkclub telt zeshonderd leden, van wie enkelen afkomstig zijn van buiten de EU. Gert van Beek, fokker van SPF-varkens voor Topigs Norsvin in Lelystad, is voorzitter van de EPP.


Hoe bent u als dorpeling in de varkenshouderij verzeild geraakt?

'Ik ben geboren met een passie voor dieren. Nadat ik management, economie en recht had gestudeerd, begon ik bij Van Hall Larenstein. Daar kwam ik in aanraking met de varkenshouderij. Een boeiende sector met echte ondernemers.

'Toen ik de Summerschool bij Varkens Innovatie Centrum Sterksel ging doen, ontmoette ik Pierre van Genugten. Hij komt uit een echte varkensfamilie en is aan het werk gegaan in het familiebedrijf. Zo kreeg mijn passie voor varkens een flinke boost. Ik heb in de tussentijd vijf jaar als innovatiemanager bij Varkens Innovatie Centrum Sterksel gewerkt. De combinatie tussen projectwerk en meedraaien in de bedrijfsverzorging was top. Intussen is Pierre mijn man en samen hebben we sinds kort ons tweede kindje.'

Komt u zelf ook regelmatig in de varkensstal?

'Jazeker. Ik vind het heerlijk om in de weekenden of als het nodig is de controlerondes bij de vleesvarkens te doen. Dat zijn echte momentjes voor mezelf. Goed kijken naar de varkens is een kwaliteit die ik blijkbaar bezit. Oog voor details.'

In hoeverre past uw werk bij Wageningen Livestock Research bij u?

'In november is mijn verlof voorbij en duik ik weer voor 24 per week in mijn werk. Dan pak ik mijn taken als programmamanager en regio-ontwikkelaar Noord-Brabant/Limburg weer op. Ik kan goed omgaan met veranderende omstandigheden, ook in het werk. Dus als iets niet helemaal volgens plan verloopt, dan raak ik niet meteen van slag. Ik ben creatief in het vinden van een oplossing en pak dan door. Even gas erop.'

Is de organisatie van EPP-jubileum weer gestart?

'Het dertigjarig jubileumcongres in juni 2020 in Nederland was bijna helemaal georganiseerd, toen de coronacrisis de boel stillegde. Inmiddels is dat draaiboek weer opengeslagen. Deze coronaperiode heeft in ieder geval geleerd dat het opzetten van een evenement een hoog risico is. Het is vooralsnog niet te verzekeren. Daarom hebben we vanuit de EPP een collectief plan ontwikkeld om ons jaarlijkse congres toch te kunnen blijven organiseren. Elkaar zien en spreken en samen wat nieuws ontdekken is het fundament onder onze club.'

Vindt u het congres organiseren een uitdaging?

'Als je iets graag doet en leuk vindt, kost het weinig moeite om iets van de grond te krijgen. Het congres in 2022 kost me een dag per week. Maar ik weet dat we er iets moois neer gaan zetten samen met onze sponsoren. Ik hoop dat er ook jonge ondernemers bij zijn, want als je een keer bij een EPP-club bent geweest, dan blijf je hangen. Dat heb ik zelf ervaren, toen ik als student-lid in 2012 aanhaakte, en hoor ik ook van anderen. Je doet inspiratie op, je accu is weer opgeladen en je kijkt telkens weer uit naar de volgende gelegenheid om elkaar te ontmoeten. Tussendoor zijn er ook volop contacten.'

Rosanne van Genugten-Vos, woonplaats: Odiliapeel
Rosanne van Genugten-Vos (32) werkt sinds 2016 bij Wageningen Livestock Research. Ze begon als commercieel innovatiemanager bij Varkens Innovatie Centrum Sterksel en is nu programmamanager Animal Science Group Livestock & Environment Varkens. Daarvoor was ze beleidsmedewerker bij de NVV. Ze studeerde Applied Animal Science bij Van Hall Larenstein in Wageningen. In april 2019 werd ze bestuurslid bij European Pig Producers Dutch Branch. In oktober 2020 nam ze de voorzittershamer van die netwerkclub voor toekomstgerichte varkenshouders over van Gerard Driessen.

Bekijk meer over:

Online kennissessies

Vitale Varkenshouderij

Meld je hier aan

Stelling

Loading

Weer

 • Zaterdag
  22° / 11°
  5 %
 • Zondag
  13° / 9°
  15 %
 • Maandag
  11° / 7°
  70 %
Meer weer