Zeven+praktische+tips+voor+werken+met+vrijloopkraamhokken
Partner De Heus

Zeven praktische tips voor werken met vrijloopkraamhokken

De Dierenbescherming heeft het afgelopen jaar voor het eerst een standpunt ingenomen over de eisen die moeten worden gestelde aan het vrijloopkraamhok in Nederland. Dat heeft de organisatie gedaan via een aantal conceptcriteria voor 2035.

Deze criteria zijn nog niet definitief, maar blazen wel weer nieuw leven in de discussie over de uitvoering van vrijloopkraamhokken. Wat de eisen vanuit de Nederlandse en Europese overheden precies worden, blijft speculeren, maar je kunt je er wel vast op voorbereiden.

Dit zijn de voorgestelde eisen vanuit de Dierenbescherming

In de conceptcriteria staat onder andere dat het totaaloppervlak minimaal 7,5 vierkante meter moet zijn. Voor de zeug moet minimaal 4,5 vierkante meter toegankelijk zijn met een draaicirkel van 2 meter. Voor de biggen is er een dichte vloer van minimaal 1 vierkante meter afgeschermd. De zeug mag maximaal vijf dagen gefixeerd blijven. Los van de haalbaarheid en redelijkheid van de criteria is het goed om je toch alvast voor te bereiden op nieuwe wetgeving die waarschijnlijk wel deze kant op gaat.

Op basis van de laatste inzichten hebben we een aantal tips om het werken met vrijloopkraamhokken tot een succes te maken. Hieronder hebben we ze op een rij gezet:

1. Zorg voor een goed microklimaat in het biggennest

Zorg voor een goed microklimaat in het biggennest
Zorg voor een goed microklimaat in het biggennest © De Heus

Met stip op nummer één. Je moet ervoor zorgen dat de biggen graag in het gebied willen liggen waar de zeug niet kan komen. Daarvoor moet er voldoende verschil zijn in temperatuur tussen het biggennest en de rest van de afdeling. Door een kap over het biggennest te plaatsen, kun je dit temperatuurverschil makkelijker halen en kun je tocht voorkomen. Zorg er daarnaast voor dat de temperatuur in het biggennest regelbaar is. Mochten de biggen buiten het nest gaan liggen, dan kun je de temperatuur aanpassen.

2. Breng de afdelingstemperatuur omlaag

Dit punt sluit aan op tip één. Om de biggen naar het nest te lokken, moet de omgevingstemperatuur lager zijn dan je nu gewend bent. Rondom het werpen blijft het advies hetzelfde als voorheen om verkleumen te voorkomen. Na een week mag de afdelingstemperatuur 2 graden lager worden gezet dan het standaardadvies dat geldt voor afdelingen zonder een kap boven het biggennest. Een bijkomend voordeel is dat zowel de zeugen als het personeel dit prettig vinden.

3. Maak een plan voor de dagen rondom de geboorte

De dagen rondom de geboorte zijn normaal gesproken al intensief. Dat wordt in het vrijloopkraamhok alleen maar intensiever, vooral door het risico op doodliggen. Het kan daarom handig zijn om wat zaken aan je standaard protocol toe te voegen, zoals maatregelen om biggen naar het nest te lokken. Dat kan bijvoorbeeld door een jutezak met de geur van de zeug in het nest te leggen of door biggen zelf in het nest te leggen.

Daarnaast wordt ook de periode van fixeren belangrijk. Hoe je dit gaat invullen, wordt afhankelijk van de wetgeving, de veiligheid bij het werken, de beschikbaarheid van arbeid, maar ook de benutting van de voordelen van een zeug met meer bewegingsvrijheid.

• Bekijk ook de andere tips

Over De Heus

  De Heus is een internationaal opererende onderneming met als kernactiviteit de productie en vermarkten van hoogwaardige diervoeders. Sinds de...

Lees verder »